Koszty leczenia zębów
Nie da się ukryć, że leczenie zębów nie jest tanie. Owszem, jeśli jesteśmy ubezpieczeni, to wizyty u dentysty zostaną nam zrefundowane, jednak miejmy na uwadze, że pieniądze z NFZ-u nie pokryją wszystkich rodzajów zabiegów, które będziemy chcieli przeprowadzić. Przykładowo, tylko niektóre rodzaje plomb (te tańsze) można wstawić sobie za darmo. Poza tym, kiedy boli nas ząb, to niekoniecznie chce się nam czekać w długiej kolejce do darmowego dentysty – wybieramy wówczas wizytę u prywatnego specjalisty, za którą zapłacić musimy już z własnej kieszeni. Jeśli chcemy zaoszczędzić na leczeniu zębów, to po prostu o nie dbajmy.
Jeśli przykładowo dotknie nas paradontoza i pozwolimy, żeby rozwinęła się do ostrego stadium, to na leczenie zębów będziemy musieli wydać nawet kilka tysięcy złotych. Rekonstrukcja kości i inne tego rodzaju zabiegi są i uciążliwe, i bolesne, i bardzo drogie. Akurat paradontozy można w większości przypadków uniknąć, jeśli należycie dba się o higienę jamy ustnej, co przecież nie jest to takie trudne. Musimy wiedzieć, że tego rodzaju proste czynności to w zasadzie inwestycja w zdrowie naszych zębów i to inwestycja bezgotówkowa.
Oczywiście, nie wszystkich problemów z zębami jesteśmy w stanie uniknąć. Czasami są one przecież wynikiem działania leków, urazów mechanicznych czy też pojawiają się z przyczyn genetycznych. Nie zmienia to w niczym faktu, że o higienę jamy ustnej warto dbać. Jeśli nie przekonuje nas do tego argument natury zdrowotnej, to weźmy również pod uwagę ten ekonomiczny.