Dlaczego odczuwamy nadwrażliwość zębów?
Z pewnością, wielu z nas miało styczność z nadwrażliwością zębów. Chodzi tutaj o dolegliwość, która objawia się silnym punktowym bólem. Występuje ona najczęściej w momentach, w których spożywamy zimne lub ciepłe napoje albo posiłki. Jeśli zastanawiamy się, dlaczego tak jest, to raczej trudno będzie nam znaleźć jedną prawidłową odpowiedź na to pytanie.
Zasadniczo, omawiany problem wynika z odsłaniania się szyjek zębowych, a kiedy do tego dochodzi, automatycznie zwiększa się nasza wrażliwość na ból. Samo obnażanie się zębów może mieć jednak bardzo różne przyczyny. Może ono być na przykład owocem niewłaściwego pielęgnowania zębów i nie dbania o higienę jamy ustnej. Obnażanie powoduje chociażby kamień nazębny, ale nie tylko on. Jeśli nie chcemy cierpieć na nadwrażliwość zębów, to nie powinniśmy zbyt często i zbyt mocno szczotkować zębów. Chociaż może to zabrzmieć dość dziwnie, nawet w myciu zębów trzeba znać umiar. Do tego dochodzi jeszcze korzystanie z twardych szczoteczek i nieodpowiednich past do zębów.
W oddzielnej kategorii można umieścić bruksizm, czyli chorobę, która objawia się w silnym zaciskaniu szczęki. Dzieje się tak najczęściej w nocy, więc trudno jest nam w ogóle zdiagnozować u siebie ten problem. Zęby, które zachodzą na siebie ze zbyt dużą siłą, zaczynają się obnażać, a wówczas pojawić się może omawiana nadwrażliwość. Bruksizm może mieć zarówno podłoże genetyczne lub być wynikiem jakiegoś urazu szczęki, jak też psychiczne – często pojawia się u ludzi żyjących w ciężkim stresie.