Bruksizm – czym jest i co może powodować?
Bruksizm nie jest chorobą, która jest jakoś szerzej znana i chociażby dlatego warto powiedzieć o nim kilka słów. Drugą przesłanką do omówienia tego tematu jest to, że w dzisiejszych czasach cierpi na niego całkiem spory procent społeczeństwa, a wiele osób w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy.
Zasadniczo, bruksizm objawia się patologicznym zaciskaniem szczęki lub też zgrzytaniem zębami. Te dolegliwości mogą pojawiać się za dnia, jednak najczęściej występują właśnie w nocy, więc możemy w ogóle nie być ich świadomi. Jeśli rano odczuwamy coś jakby zmęczenie mięśni żuchwy, to warto byłoby skonsultować ten problem ze specjalistą.
Bruksizm może na przykład wywoływać paradontozę oraz zwiększać nadwrażliwość zębów oraz dziąseł. Jest on więc dość uciążliwy. Skutkuje on obnażaniem się szyjek zębów, co dodatkowo nie jest zbyt estetyczne.
Jakie są przyczyny bruksizmu? Możemy podzielić je na dwie kategorie. W pierwszej należy umieścić kwestie czysto fizyczne, czyli różnego rodzaju deformacje i urazy szczęki. W drugiej mieszczą się natomiast przesłanki natury psychicznej. Zaciskanie zębów często jest wynikiem życia w ciągłym stresie, z kt órym nie potrafimy sobie poradzić ani go właściwie odreagować.
Ani paradontoza, ani nawet nadwrażliwość zębów nie jest niczym przyjemnym. Z pewnością, nie powinno się również ich lekceważyć, bo są to dość konkretne choroby, które mogą skończyć się dla nas bardzo źle. Bruksizm jest więc czymś, z czym powinniśmy za wszelką cenę walczyć.